Pomeranian Bohemia Platina

O PLEMENU POMERANIAN

Problematika plemene
špic vs.pomeranian, jeho chov a původ

Nikdy jsme se neztotožnili s tím, že toto úžasné plemeno, které bylo šlechtěno v USA a poté přivezeno do Evropy, bylo v roce 1998 přiřazeno k německému špicovi. V Evropě bohužel neznali pomeriana jako samostatné plemeno, proto se řešilo, co s tím. Němci se nehodlali tohoto přivezeného - pro ně nového plemene vzdát, chtěli si zpopularizovat chov německého špice. Proto nesouhlasili s osamostatněním pomeraniana jako plemene, a pomeranian tak začal cestu zkázy Evropou po boku německého špice. Naštěstí je u nás pořád dost "zažraných chovatelů", kteří se stejně jako já nikdy s tímto "sloučením" nesmířili a chovají plemeno pomeranian pořád na "čistých" liniích původem z USA - země původu, kde se plemeno pomeranian vyšlechtilo. První pomeranian byl dovezen do USA v roce 1888 a od roku 1900 byl v USA uznán jako plemeno pomeranian. Celá léta byl šlechtěn do dnešní podoby a prošel velkou proměnou.

Charakteristika pomeraniana

Je to malý pejsek s lyšáckým výrazem, bohatou nadýchanou srstí, milou a veselou povahou, milující všechny členy domácnosti - dvounohé i čtyřnohé.
S dnešním německým špicem společného už nemají téměř nic. Jsou to dvě odlišná plemena, která se rozvíjela odděleně na dvou různých kontinentech přes 100let!
Popularita pomeraniana bohužel vede jak plemeno trpasličí špic, tak malý špic k záhubě. Zároveň ničí 100 let šlechtitelské práce v chovu pomeraniana.

Pomeranian Bohemia Platina

Z krytí pomeranian x německý špic se pomeranian nikdy nenarodí

Rozdíl mezi pomeranianem a německým špicem:

SRST:
Pomeranian má odlišnou strukturu a bohatost srsti, proto nelíná. Jeho odumřelá srst se ale musí odstraňovat pravidelným koupáním a vyčesáváním. Náročnější je to u štěňátka do výměny nové srsti. Poté už je péče daleko méně náročná. Za odměnu pomeranian ale v bytě nelíná a nemáte na sedaččce chlupy :-)

POSTAVA A VELIKOST:
Jeho postava (kostra) je také jiná než u německého špice. Úhlení předních i zadních končetin je odlišné, jiná délka těla, hrdě vztyčená hlava, síla kostí, mohutnějčí pacičky - to vše opět odlišuje pomeraniana od německého špice velmi výrazně. Pomeraniani nepřerůstají. Naopak u německých špiců je povoleno míchání velikostních rázů, proto se stává, že německý špic často přeroste z trpasličícho do malého, nebo i do velikosti středního špice.

Pomeranian vs. německý špic
vlevo německý špic        vpravo pomeranian

HLAVA:
Největší a nejvíce viditelný rozdíl je určitě v hlavě a výrazu. Pomíček má malá a zaoblená ouška, která nejsou v srsti téměř vidět (né špicatá a výrazná, jako u německého špice). Krátký a mohutnější čumáček a celkový výraz "usměvavého lyšáka" ho dělá sladkým, roztomilým a věčně usměvavým :-)

POVAHA:
Pokud si pomeraniana pořídíte, sami zjistíte, že i jeho povaha je naprosto odlišná. Jeho nejpozoruhodnějším rysem je touha po přízni člověka. Miluje lidi a je velmi přátelský. Výborně se snáší i s ostatními pejsky, proto můžete mít klidně i více poemranianů najednou.

Jak se říká: "Pomeranian je jako bramborový lupínek, jeden nikdy nestačí!"

Více k problematice rozdílnosti těchto dvou plemen: ZDE

  NÁVŠTĚV

Tvorba www stránek pro chovatele cernohubova.com